OpenOffice

OpenOffice.org to na chwilę obecną najpoważniejszy konkurent MS Office. Program jest rozpowszechniany na zasadzie LGPL (pomniejsza ogólna powszechna licencja GNU), co w skrócie oznacza, że jest on całkowicie darmowy. W skład pakietu wchodzą następujące moduły.

Writer – procesor tekstu będący odpowiednikiem Worda. Podobnie jak edytor Microsoftu posiada on możliwość tworzenia tabel, formatowania tekstu, wstawiania grafik oraz wykresów, a także tworzenia korespondencji seryjnej. Writer wyposażony jest w rozbudowany słownik języka polskiego, który możemy sami aktualizować w zależności od pojawiających się potrzeb. W trakcie tworzenia tekstu program jest w stanie “podpowiadać” dalszy ciąg wyrazu co po pewnym czasie znacznie przyspiesza pisanie. Na uwagę zasługują również predefiniowane szablony dokumentów virtual dj oraz funkcje umożliwiające tworzenie bardziej skomplikowanych dokumentów. Writer jest w stanie odczytać i zapisać pliki w formacie zgodnym z Wordem, co znacznie ułatwia wymianę dokumentów między obiema aplikacjami.

Calc – jest z kolei odpowiednikiem Excela. W stosunku do arkusz akalkulacyjnego Microsoftu posiada on zbliżoną funkcjonalność oraz wygląd. Tym samym tworzenie formuł, wykresów oraz formatowanie komórek i wyników obliczeń jest jak najbardziej możliwe i łatwe do osiągnięcia. Podobnie jak w przypadku procesora tekstu, Calc ma możliwość importowania plików w formacie Excela.

Impress – to narzędzie pomocne w tworzeniu różnego rodzaju prezentacji, zarówno biznesowych jak i mniej poważnych. Początkujący użytkownicy jak i „wyjadacze” Power Pointa z pewnością nie będą czuli się zagubieni. Interfejs programu jest czytelny i w łatwy sposób pozwala dostosować układ strony, efekty przejścia oraz treść prezentacji. Nie brakuje oczywiście możliwości importu i zapisu plików w formacie Power Pointa oraz udogodnień w postaci zapisu do pliku samo wykonującego się, a także formatu Flash.

Draw – mini edytor graficzny, choć nie do końca. Aplikacja ta stanowi niejako element łączący programy Writer i Calc z Impress’em. Pisząc krótko, wyniki Twoich obliczeń możesz ładnie przedstawić w tej aplikacji, w postaci tzw. slajdów, a całość połączyć w atrakcyjną prezentację korzystając z Impress’a. Draw nie jest typowym programem graficznym toteż zestaw oferowanych funkcji przypomina bardziej moduł graficzny Worda.

Base – jest dopiero początkującym kandydatem, który w przyszłości ma stanowić odpowiednik MS Acces’a. Na chwilę obecną program nie jest tak rozbudowany jak poprzednicy aczkolwiek posiada podstawowy zestaw funkcji, przewidziany dla tego typu aplikacji.

Math – to już ostatnie narzędzie pakietu Open Office. Jak sama nazwa sugeruje, służy ono do tworzenia bardziej zaawansowanych wzorów matematycznych, które potem można wykorzystać np. w aplikacji Writer.

Podsumowując, Open Office stanowi doskonałą alternatywę dla oprogramowania MS Office. Aplikacje, z których korzysta się najczęściej, czyli edytor tekstu i arkusz kalkulacyjny, są dopracowane i posiadają solidny zestaw przydatnych funkcji. Przesiadka z Worda na Writer’a nie jest może bezbolesna i wymaga przystosowania się do nowego interfejsu oraz rozmieszczenia opcji ale za tą cenę, a dokładnie jej brak, jest ona w pełni do zaakceptowania!