PhotoFiltre program do przeróbki zdjęć

Darmowy program wykorzystywany głównie do obróbki obrazów. Oprócz kluczowych operacji na obrazach takich jak zmiana rozmiaru, przycinanie, odbicia lustrzane itp program oferuje sporą kolekcję filtrów.

Na liście filtrów Photofiltre znajdziemy kluczowe modyfikacje, jak zmiana jasności, kontrastu, nasycenia, barwienie obrazów, zmiana gammy, , a ponadto nieco bardziej fantazyjne efekty, przykładowo akwarela, tusz, puzzle, szkic lub pointylizm. W sumie do dyspozycji posiadamy ponad 100 filtrów i efektów, ale to jeszcze nie wszystko. Filtry można nakładać na wyselekcjonowane obszary. Zaznaczanie może odbywać się z użyciem dostarczonych kształtów (prostokąt, romb, elipsa, trójkąt…) albo odręcznie. Z wykorzystaniem narzędzia PhotoMasquemamy możliwość tworzenia pubudzających ciekawość winiet i przezroczystości na zdjęciach. Ponadto dostępne są też zasadnicze narzędzia do rysowania. Wielką zaletą jaką ma obróbka zdjęć jest obsługa wszystkich najpopularniejszych formatów graficznych, w tym EPS, TIFF, PSD (format Adobe Photoshop) i PSP (format Paint Shop Pro). Na uwagę zasługują sposobów eksportu fotografii w formacie GIF jako ikon o 16, 256 lub 16 milionach barw. PhotoFiltre oferuje też wykonywanie powtarzających się operacji w trybie wsadowym, co pozwala obrobić w niedługim czasie dużą liczbę grafik.

W programie znajdziemy również najprostszą przeglądarkę obrazków, narzędzia tekstowe z opcją dodania efektów, , a oprócz tego moduł obsługujący urządzenia (aparaty, skanery) zgodne z TWAIN. Priorytetową złą cechą kodu jest natomiast brak obsługi warstw. Sposobności kodu mogą zostać zwiększone dzięki dodatkowym wtyczkom, które umożliwiają na przykład usunięcie efektu czerwonych oczu, programy dla fotografów edycję balansu bieli, korektę geometrii fotografii, a nawet cięcie grafik na potrzeby stron internetowych.